پکیج

پکیج

تعریف دوره

آشنایی با پکیج شوفاژ دیواری

تعریف پکیج

مزایای پکیج نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر

معرفی از نظر شکل ظاهری و طریقه عملکرد آنها

آشنایی با فضای نصب پکیج دیواری گازی

قطعات تشکیل دهنده پکیج شوفاژ دیواری و طریقه عملکرد

کلاهک تعدیل

محفظه احتراق

فن ، دنتوری فن و پرش فن

سنسور دود

منبع انبساط

مبدل حرارتی

کلید حد

مجموعه مشعل یا برنر

الکترود جرقه زن و حسگر شعله

شیر کنترل گاز

 مبدل ثانویه

شیرسه راهه

پمپ میرکلاکتور

مدار بای پس

شیر اطمینان

کلید حداقل فشار آب

فشارسنج عقربه ای

 سنسور فشار آب

NTC ها

فلوسوئیچ و فلوستر

ایرونت یا هواگیر اتوماتیک

شیر پر کن

برد

ترموستات اتاقی

شیر تخلیه مواد آب گرمایش

اصول عملکرد پکیج از لحظه ورود آب سرد شهری تا خروج آب گرم غیر مستقیم بهداشتی و چگونگی گرم شدن آب در مدار گرمایش

آموزش طریقه نصب صحیح و راه اندازی

عیب یابی و رفع عیب پکیج شوفاژ دیواری

img

آموزش تصویری نصب پکیج دیواری

سال‌ها از زمانی که برای گرم ماندن در روزهای سرد سال زیر کرسی جمع می‌شدیم، می‌گذرد. سال‌های گرم شدن با بخاری‌های نفتی نیز به پایان رسیده‌است و امروزه سیستم‌های گرمایی جدید جایگزین روش‌های قدیمی شده‌اند. پکیج‌های دیواری سیستم‌های نسبتا جدیدی هستند که محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرده‌اند. بسیاری از ساختمان‌های نوساز از این سیستم برای تامین گرمای مورد نیاز استفاده می‌کنند.
آموزش نصب پکیج دیواری با حساسیت ویژه‌ای همراه است. سیستم‌های تاسیساتی و گرمایشی به دلیل استفاده از آب ‌داغ در فشار بالا لازم است با دقت و مهارت کافی نصب شوند. آشنایی با مراحل نصب این پکیج‌ها برای اطمینان از عملکرد صحیح و ایمنشان ضروری است.

img

مرحله‌ی اول: آشنایی با پکیج

اولین مرحله، آشنایی با پکیج و نحوه‌ی عملکرد آن است. وقتی آب سرد وارد مخزن می‌شود، سنسورهایش شروع به فعالیت می‌کنند. با تشخیص این سنسورها مشعل‌هایی که درون پکیج تعبیه شده جرقه می‌زنند و روشن می‌شوند. با روشن شدن این مشعل، مبدل حرارتی آب را گرم می‌کند و آب گرم وارد لوله‌ها می‌‌شود. برای اینکه آب مدت زمان طولانی گرمایش را حفظ کند از مسیر مارپیچ عبور می‌کند. در این مسیر مارپیچ یک مبدل قرار دارد که دما را تا مدت طولانی گرم نگه می‌دارد. درنهایت واحد کنترل کیفیت پکیج مسئولیت کنترل دمای آب را بر عهده دارد تا اگر از دمای مطلوب کم‌تر شد، دوباره آن را گرم کند و به دمای مورد نظر برساند.

مرحله‌ی دوم: انتخاب پکیج مناسب

برای انتخاب پکیج دیواری مناسب به ظرفیت آن توجه کنید. ظرفیت پکیج با توجه به متراژ ساختمان مورد نظر انتخاب می‌شود. برای منازل مسکونی با متراژ حدود۱۲۰ متر از پکیج با ظرفیت ۲۴۰۰۰ کیلو کالری استفاده می‌شود. منزل با متراژ حدود ۱۸۰ به پکیج ۲۸۰۰۰ کیلوکالری نیاز دارد و به همین ترتیب با افزایش متراژ بنا ظرفیت مورد نیاز پکیج نیز افزایش پیدا می‌کند. برای انتخاب پکیج مناسب به راهنمای شرکت‌های تولیدکننده پکیج نیز توجه کنید. پکیج‌ها در انواع فن‌دار و بدون فن ساخته می‌شوند که با توجه به محل نصب می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

مرحله‌ی سوم: محل نصب مناسب

طبق مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان، حداقل متراژ مورد نیاز برای نصب پکیج ۶۴ متر مربع است، یعنی در منازل و ادارات با متراژ کم‌تر از ۶۴ متر مجوز نصب پکیج وجود ندارد. محل نصب پکیج آشپزخانه، تراس یا هر قسمتی از منزل باشد باید دودکش مناسب برای آن درنظر گرفت. بهترین نوع دودکش، مدل دوجداره است که می‌تواند رطوبت داخل خانه را نیز حفظ کند. دستگاه نباید در مجاورت مواد قابل اشتعال قرار گیرد. دستشویی، حمام و بالای اجاق گاز آشپزخانه محل مناسبی برای نصب پکیج دیواری نیست.

مرحله‌ی چهارم: نصب پکیج دیواری

پس از انتخاب مکان مناسب، پکیج را برای نصب آماده کنید. ابتدا مطمئن شوید که لوله کشی آب و گاز به درستی انجام شده‌است. در غیر این‌صورت ابتدا باید لوله‌کشی مناسب توسط نیروی تاسیسات انجام شود. قبل از نصب از باز بودن مسیر لوله‌ها و دودکش اطمینان حاصل کنید، سپس پکیج را از جعبه خارج و قطعات درونش را آماده کنید. در یک جعبه‌ی پکیج استاندارد شابلون نصب، پیچ و رول‌پلاک، دسته شیر پرکن و حلقه‌های دودکش نیز قرار دارند.
ابتدا با شابلون محل نصب پکیج روی دیوار که ۴۰ سانتی‌متر زیر سوراخ دودکش است، مشخص و با دریل و مته سوراخ می‌شود. به وسیله‌ی رول پلاک و پیچ، قلاب و بست آویز روی دیوار قرار می‌گیرند تا بتوان پکیج را رویشان نصب کرد. سپس دستگاه اصلی روی دیوار قرار می‌گیرد. مرحله‌ی بعد اتصال شیرها و لوله‌ها به پکیج است. لوله‌های ورود و خروج آب و گاز طبق توضیحات به دستگاه نصب می‌شوند و در مسیر برگشت آب شوفاژ یک صافی قرار داده می‌شود. آخرین مرحله نصب دودکش مناسب است که توسط حلقه‌های دودکش به پکیج متصل می‌شوند. حتما قبل از نصب، مسیر دودکش را با ایجاد کمی دود تست کنید.

مرحله‌‌ی پنجم: روشن کردن و هواگیری دستگاه

پس از این‌که لوله‌ها به طرز صحیح به پکیج متصل شدند، می‌توان پکیج را روشن کرد. پکیج را به برق وصل کنید تا شروع به کار کند. آب سرد ورودی به دستگاه را باز کنید تا آب وارد دستگاه شود. به این مرحله آب‌گیری پکیج گفته می‌شود. اجازه بدهید فشار شوفاژ در مسیر لوله‌های مارپیچ به ۱٫۵ بار برسد؛ اگر از این مقدار بیش‌تر شد،  شیر آب را ببندید. مرحله‌ بعد هواگیری رادیاتورها است که با باز کردن شیر اتوماتیک انجام می‌شود.

مرحله‌ی ششم: راه ‌اندازی شیر گاز و استفاده از پکیج

در مرحله‌ی آخر شیر گاز را باز کنید تا با ورود گاز به سیستم پکیج، اشتعال اولیه و گرم شدن آب آغاز شود. با ورود آب و گرم شدن آن می‌توانید دمای پکیج را روی دمای مورد نظر خود تنظیم کنید و از دمای مطبوع آن لذت ببرید.

 

img

نکاتی که برای عملکرد بهتر پکیج باید به آن توجه کنید

پکیج‌ها باید سالی یک ‌بار توسط تعمیرکار بررسی و در صورت نیاز سرویس شوند. (توجه داشته باشید که تعمیر پکیج دیواری باید زیر نظر یک متخصص آموزش دیده انجام شود.) در صورتی که به موقع سرویس و رسوب گیری نشوند، سریع‌تر فرسوده می‌شوند. نوع آب منطقه تاثیر بسزایی در عملکرد این دستگاه دارد. اگر میزان سختی آب بیش‌تر از ۲۵۰ باشد، استفاده از فیلترهای سختی‌گیر الزامی است.

هزینه دوره تعمیرات پکیج دیواری ۶۵۰۰۰۰۰ تومان ................ مدت آموزش یک ماه